Jabłka korzenne pod lekką pierzynką
Sposób przygotowania
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C.
Wrzucamy do miski 125 g przesianej mąki pszennej, łyżeczkę proszku do pieczenia, szczyptę soli, 2 łyżki stołowe cukru, 50 g pokrojonego w kostkę masła i dokładnie mieszamy wszystko do powstania struktury kruszonki.
Bierzemy miarkę do płynów, wrzucamy do niej całe jajko i ekstrakt waniliowy, roztrzepujemy i dolewamy tyle mleka, aby w naczynku było w sumie 110 ml płynu. Dodaj odrobinę skórki startej z pomarańczy.
Mieszamy produkty suche z mokrymi.
Obrane jabłka kroimy na kawałki wg uznania, wrzucamy na patelnię z 50 g niesolonego masła i 2 łyżkami stołowymi miodu. Gdy powstały karmel pokryje jabłka dorzucamy 100 g pokrojonych daktyli oraz, resztę skorki startej z pomaranczy i cynamon.
Przygotowujemy 4 naczynia do zapiekania o pojemności 250 ml.
Do każdego naczynia wrzucamy karmelizowane owoce, a na wierzchu kładziemy cienką warstwę ciasta, którą możemy posypać płatkami migdałów.
Piecz 18 minut, aż ciasto będzie złote.
Można wykorzystać wszelkie przyprawy korzenne, dodawać goździki, wanilię itd. Wyśmienicie smakuje z lodami i cukrem pudrem.
To niepowtarzalne ciasto z wariacją jabłek.
Sposób podania
W kokilkach.
Składniki
- Mąka pszenna typ 550 BIO - 125 g
- proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
- sól morska - 1 szczypta
- cukier - 2 łyżka
- jajko - 1 szt.
- mleko - 100 ml.
- ekstrakt waniliowy - 1 ml.
- skórka z pomarańczy - 1 szt.
- jabłka duże - 4 szt.
- masło - 100 g
- Daktyle BIO - 100 g
- miód wielokwiatowy (np. Alce Nero) - 2 łyżka
- cynamon - 2 łyżeczka

Spróbuj też:







(3 głosów)













